Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva odling, handel och förädling av grönsaker och livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 142 419 | 113 796 | 110 575 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 751 | 676 | 7 962 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 820 | 582 | 7 949 |
| Årets resultat (tkr) | -414 | 152 | 4 948 |
| Summa tillgångar (tkr) | 43 657 | 30 646 | 30 144 |
| Antal anställda | 91 | 66 | 66 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 142 419 | 113 796 | 110 575 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 751 | 676 | 7 962 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 820 | 582 | 7 949 |
| Årets resultat (tkr) | -414 | 152 | 4 948 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 11 104 | 5 503 | 2 839 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 32 553 | 25 142 | 27 305 |
| Tillgångar (tkr) | 43 657 | 30 646 | 30 144 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 747 | 7 160 | 8 008 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 000 | 2 000 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 496 | 1 167 | 1 567 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 35 415 | 20 318 | 18 569 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 43 657 | 30 646 | 30 144 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 791 | 588 | 260 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 29 084 | 20 106 | 19 379 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 10 938 | 7 550 | 6 995 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 000 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 91 | 66 | 66 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 565 | 1 724 | 1 675 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 448 | 428 | 404 |
| Vinstmarginal | -1.9% | 0.6% | 7.2% |
| Soliditet | 15.4% | 28.1% | 31.3% |
| Kassalikviditet | 52.7% | 77.4% | 81.0% |
Orto Novo AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Serra Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva odling, handel och förädling av grönsaker och livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.